Yogini Yoga Retreat Gotland

Namasté och välkommen till Yogini Retreaten 2012 3/8-7/8 Under kursen kommer vi fördjupa oss i den kvinnliga vägen inom yogan-Shaktis väg. Enligt många källor är den feminina traditionen den ursprungliga yogan där vi återknyter till vår inre kraft, intuition och kunskap. Under yogapassen fokuserar vi på vår känsla och intuition snarare än regler och dogmer.
De tio Tantriska vishetsgudinnorna guidar oss genom dagarna, med fysiska asanas, pranayamas , ceremonier och meditationer. Vi kommer att möta Durga med sin styrka och kraft, Sarasvati som öppnar upp vår kreativitet , Parvati -yogans gudinna och Shivas fru som ger många insikter om parrelationer, samt Lakhsmi som bjuder in till skönhet och flöde i livet. Maten spelar också en stor roll i den inre balansen så vi kommer att äta renande och balanserande ayurvedisk kost & raw food samt lära oss om örter och medicinalväxter. Vi kommer även spendera mycket tid i naturen och återknyta till elementen omkring oss.
Vi bor på mysiga Gula Hönan i Ronehamn /Östra kusten med rymlig yogalada, bastu vid havet och fridfulla omgivningar. Tid att bara vara, stöva runt eller ta en bastu kommer att ges. Möjlighet till massagebehandling finns på plats.
Om Lou : Lou hämtar inspiration från många olika yogatraditioner såsom hatha, vinyasa , yin och kundalini. Hon har även studerat den tantriska vishetstraditionen med de tio gudinnorna och härifrån skapar hon ett levande utrymme att ”vara” yoga – förening av kropp & själ.

Kostnad : 4200:- inklusive Retreat, Boende, Helpension !

Mer info & anmälan görs till Louaberg@yahoo.se

Och kära du – Sprid gärna vidare !!

Se även www.yogabliss.se under retreat

KONTAKTUPPGIFTER

När: 3 Aug –
7 Aug 2012

Var: Ronehamn, Gotland,
Gula hönan ,
Ronehamn

Hemsida: www.yogabliss.se

E-post: louaberg@yahoo.se

Laddar Karta…

Kategori


Liknande event

Relaterade texter:

  1. Mini retreat i Laholm, 21 April
  2. Yoga blir allt större på Gotland